رضا نیک نفس
کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو امروزه اتومبیل یکی از وسایل حیاتی و جدانشدنی در زندگی انسان ها شده است و استفاده از آن به خصوص در بین ما ایرانی ها بسیار زیاد است اما سوخت هم یک ماده ی حیاتی برای خودرو است که هزینه ی آن هم نسبتا بالاست یکی از مهمترین فاکتورها در خرید خودرو مصرف سوخت آن است که متاسفانه این فاکتور در خودروهای داخل کشور ضعیف است و مصرف سوخت خودروها به خصوص خودروهای تولید داخل بالاست اما می توان با چند اقدام و ترفند ساده مصرف سوخت خودرو را کاهش داد و ما در اینجا و در این قسمت به شما این ترفندها را برای کاهش مصرف سوخت خودرو آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

نکته

برای کاهش مصرف سوخت عواملی مانند تنظیم باد لاستیک، تنظیم موتور و تعویض به موقع فیلتر هوا و… تاثیر زیادی دارند و اغلب افراد به خوبی از آن ها خبر دارند پس از تکرار مجدد آن ها خودداری می کنیم دقت داشته باشید که یکی از علائمی که می تواند نشان از مشکل در عملکرد بهینه ی موتور باشد روشن بودن چراغ چک خودرو است، برای رفع این مشکل مقاله [رفع مشکل چراغ چک خودرو] را مطالعه نمایید.

عوامل دیگری در مصرف سوخت خودرو تاثیر دارند که مربوط به عادت های اشتباه افراد در رانندگی می باشد که شاید کمتر کسی از آن ها آگاهی دارد و ما در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت:

1) خودروی شما نیاز به گرم کردن ندارد!

کاهش مصرف سوخت ماشین

اشتباهی که برخی از افراد مرتکب می شوند این است که زمانی که می خواهند پس از مدت زمان زیادی که خودرو خاموش بوده است از آن استفاده کنند چندین دقیقه آن را بی حرکت روشن گذاشته تا خودرو به اصطلاح گرم شود این عمل درمورد خودروهای قدیمی و خودروهای سنگین امروزی درست است و با این کار استهلاک موتور و گیربکس تا حد زیادی کاهش می یابد اما در مورد خودروهای سواری جدید نیازی به انجام این کار نیست فقط برای اینکه روغن در موتور و گیربکس روان شود و به همه ی نقاط برسد بهتر است که چند دقیقه ی اول رانندگی با سرعت و دور موتور کمتر برانید.

2) به موقع دنده عوض کنید!

کاهش مصرف بنزین

استفاده از دنده ی پایین تر و یا دنده ی بالاتر از حد نیاز (اصطلاحا دنده مُرده) هردو باعث افزایش مصرف سوخت در خودرو می شود و همچنین استهلاک موتور را افزایش می دهد پس برای کاهش مصرف سوخت خودرو سعی کنید به موقع و وابسته به سرعت و مسیری که دارید به موقع دنده را افزایش داده و یا برگردانید معمولا در اغلب خودروهای داخلی در یک مسیر صاف و هموار در دور موتور ۳۰ بهتر است دنده را افزایش دهید.

3) متعادل رانندگی کنید!

کاهش مصرف بنزین خودرو

یکی از عادت های بد افراد در رانندگی افزایش و کاهش بسیار زیاد سرعت است که یکی از ناکارآمد ترین کارهاست و سوخت خودرو را به هدر می دهد.

بعضی افراد در حالت عادی یا زمانی که عجله دارند به طور مداوم سرعت خود را افزایش داده و دوباره ترمز زده و سرعت خود را کم می کنند در صورتی که می توانند با راندن در سرعت متعادل تر بدون استفاده از ترمز پشت سر ماشین های دیگر مسیر را طی کنند این عادت نه تنها باعث زودتر رسیدن فرد به مقصد نمی شود بلکه افزایش ۴۵ درصدی استهلاک خودرو از جمله قطعاتی مانند صفحه کلاچ و لنت ترمز و… را به همراه دارد.

4) با سرعت بالا رانندگی نکنید!

کاهش مصرف بنزین ماشین

تحقیقات نشان داده است که افزایش سرعت خودرو از ۹۰Km/h به ۱۱۰Km/h با افزایش ۲۵ درصدی سوخت همراه خواهد بود. همچنین اگر خودروی شما مجهز به سیستم کروز می باشد استفاده از آن در جاده ها به شدت توصیه می شود چرا که این قابلیت با ثابت نگه داشتن سرعت خودرو مصرف سوخت آن را پایین می آورد.

5) شیشه ها را بالا بکشید!

در سرعت های بالا، پایین آوردن شیشه های خودرو باعث افزایش مقاومت هوا در برابر خودرو شده و افزایش ۲۰ درصدی سوخت را به همراه خواهد داشت این قانون در مورد سان روف خودرو هم صدق می کند.

6) از کولر استفاده نکنید!

روشن کردن کولر خودرو باعث افزایش ۱۰ درصدی مصرف سوخت می شود و بهتر است به جای روشن کردن آن شیشه ها را پایین آورده و خودروی خود را خنک کنید اما با توجه به مورد بالا در سرعت های بالاتر از ۸۰Km/h استفاده از کولر بهتر از پایین آوردن شیشه هاست.

7) خودرو را سبک نگه دارید!

بسیاری از افراد وسایل بلااستفاده ی زیادی در صندوق عقب خودرو نگه می دارند و کما اینکه این وسایل سنگین هم هستند و بدیهی است که هرچه وزن خودرو بیشتر باشد سوخت مصرفی آن هم بیشتر است پس برای کاهش مصرف سوخت خودرو سعی کنید صندوق خودرو را از وسایل بلااستفاده خالی کنید.

البته با استفاده از تجهیزات و بالابردن راندمان موتور می توانید در مصرف سوخت صرفه جویی کنید توصیه می کنیم در این رابطه مقاله [افزایش قدرت موتور خودرو] را مطالعه نمایید

برای مطالعه ی مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.